Innowacja

„W ŚWIECIE ZAWODÓW”

AUTOR PROGRAMU

mgr Marika Jędrzejewska

Zawód jest zbiorem zadań wyodrębnionych w wyniku społecznego podziału pracy, będących świadczeniami na rzecz innych osób, wykonywany przez poszczególne osoby i wymagający odpowiednich kwalifikacji oraz atrybutów. Podczas realizacji innowacji nasze przedszkole odwiedzą osoby, wykonujące ciekawe zawody. Dzieci w wyniku tych spotkań  będą miały okazje poznać zasady pracy, zakres czynności, wyposażenie jakie jest niezbędne przy wykonywaniu poszczególnych zadań, a tym samym rozbudzić w sobie pasję do poznawania wybranego zawodu. Istotą programu są nie tylko rozmowy z osobami wykonującymi poszczególne zawody, ale również działania praktyczne powiązane z treściami omawianymi w danym tygodniu. Program skierowany jest do dzieci 6 – letnich, należących do grupy biedronek. Będzie realizowany do 23 czerwca 2019,  nie częściej niż raz w tygodniu, pół godziny tygodniowo.

Innowacja imitująca

Czytanie to fajna zabawa

Odimienna metoda nauki czytaniaw oparciu o koncepcję  i program edukacyjny Nazywanie światadr Ireny Majchrzak.

Innowacja będzie realizowany w Przedszkolu Samorządowym w Sośniach w roku szkolnym 2018/2019 we wszystkich grupach przez wszystkich chętnych nauczycieli. W zależności od zainteresowania dzieci i rodziców program Czytanie to fajna zabawa,  będzie kontynuowany w następnych latach.

Program jest zgodny z podstawą programową wychowania przedszkolnego (Dz.U. z 2017 r. poz. 59) oraz z programem wychowania przedszkolnego Nazywanie świata dr Ireny Majchrzak dopuszczonym do użytku szkolnego pod nr.: DKO-5002-15-/04, a jego celem głównym jest: wczesne kształcenie umiejętności czytania z pełnym zrozumieniem czytanego tekstu poprzez zabawę i twórcze działanie od najmłodszych lat życia dziecka.

Treści programu będą realizowane systematycznie, w czasie pobytu dziecka w przedszkolu poprzez zajęcia, zabawy i gry prowadzone w różnych porach dnia: indywidualnie, w zespołach oraz z całą grupą.